Czym są ZAZ?
Misja ZAZ:
Zakład aktywności zawodowej rehabilituje zawodowo i społecznie osoby z najcięższą niepełnosprawnością, zatrudniając te osoby przy działalności wytwórczej i usługowej, dążąc do poprawy ich sytuacji życiowej, w szczególności na rynku pracy.
Zakłady aktywności zawodowej to wyodrębnione organizacyjnie i finansowo jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone przez gminę, powiat lub organizacje pozarządowe, których zadaniem jest rehabilitacja zawodowa i społeczna osób z niepełnosprawnością.
Co najmniej 70% ogółu osób zatrudnionych w tej jednostce stanowią osoby niepełnosprawne, w szczególności skierowane do pracy przez powiatowe urzędy pracy:
- zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności (bez względu na przyczynę niepełnosprawności)
- zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną.
Stan zatrudnienia osób legitymujących się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nie może być wyższy niż 35% ogółu zatrudnionych.
Obiekty i pomieszczenia użytkowane przez zakłady aktywności zawodowej muszą odpowiadać przepisom i zasadom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych w zakresie przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń higienicznosanitarnych i ciągów komunikacyjnych oraz spełniać wymagania dostępności do nich.
Pracownikom z niepełnosprawnością zatrudnionym w zakładach aktywności zawodowej zapewniona jest doraźna i specjalistyczna opieka medyczna, poradnictwo i usługi rehabilitacyjne.
Osoby z niepełnosprawnością prowadzą – przy wsparciu instruktorów zawodu – działalność usługową i wytwórczą, która umożliwia im aktywizację zawodową i pełny udział w życiu społecznym.
Z uwagi na brak przepisów o działalności usługowej i wytwórczej zakłady aktywności zawodowej podlegają przepisom o prowadzeniu działalności gospodarczej, jednak zadaniem ich nie jest generowanie zysków, ale zapewnienie ciągłej pracy osobom z niepełnosprawnością, w ramach której realizowany jest podstawowy cel zakładów – rehabilitacja zawodowa.
Uzyskane w ten sposób dochody zakłady przeznaczają na zakładowy fundusz aktywności, który służy rehabilitacji zatrudnionych osób z niepełnosprawnością.
Podstawowym źródłem finansowania zakładów aktywności zawodowej jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, samorządy wojewódzkie oraz budżety organizatorów.
Finansowanie to nie dotyczy kosztów związanych z prowadzeniem działalności usługowej i wytwórczej, które są pokrywane z przychodów z tej działalności.
Korzystając z usług zakładów aktywności zawodowej nie tylko wspierasz osoby wykluczone w powodu niepełnosprawności, ale także zyskujesz finansowo.