05 cze 2017

Podsumowanie konferencji makroregionalnej

Dnia 30 maja w Poznaniu odbyła się makroregionalna konferencja „Teraźniejszość i perspektywy rozwoju zakładów aktywności zawodowej”

Dnia 30 maja w Poznaniu odbyła się makroregionalna konferencja „Teraźniejszość i perspektywy rozwoju zakładów aktywności zawodowej” współorganizowana przez Ogólnopolski Związek Pracodawców Zakładów Aktywności Zawodowej i Innych Przedsiębiorstw Społecznych, Wielkopolski Oddziałem PFRON i Fundację im. Królowej Polski św. Jadwigi. Na sali było ponad 100 osób, w tym przedstawiciele Sejmu, władz regionalnych (samorządowych) i wysocy urzędnicy PFRON (w tym dyrektorzy pięciu wojewódzkich oddziałów: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego).

Przedstawiono zarówno dobre praktyki działania ZAZ i znaczenie w rozwoju osobistym pracowników niepełnosprawnych i ich rodzin (Natasza Cyrulik, Zbigniew Musiał, Stanisław Kuczyniecki), szeroki wachlarz usług i produktów oferowanych przez ZAZ (Adam Hadław), ukazano ich kapitalną i odrębną od WTZ rolę w rehabilitacji społecznej i zawodowej (Anna Serocka), w rozwoju społeczności lokalnych, w systemie ekonomii społecznej w świetle europejskiego i polskiego prawodawstwa (Tomasz Mika), wreszcie w precyzyjny sposób ukazano przyczyny trapiących ZAZ trudności, zwłaszcza finansowych (Mariusz Milżyński), i liczne, konkretne, przemyślane propozycje rozwiązań wypracowane przez ZPZAZ (Katarzyna Lubańska i Monika Kowalczyk). W sposób szczególny i wielokrotnie prelegenci podkreślali konieczność podniesienia i wprowadzenia zasady corocznej waloryzacji algorytmu.

Wieczorem w Telewizji Polskiej (TVP3 Poznań) odbyła się poprzedzona reportażem debata o ZAZ, z udziałem: Anny Skupień, Renaty Nowinowskiej, Nataszy Cyrulik, Mariusza Milżyńskiego, zakończona bardzo wyraźnym upomnieniem się o algorytm i o współpracę przy tworzeniu nowej ustawy. Można ją obejrzeć tutaj: http://poznan.tvp.pl/32133447/31052017

Mapa ZAZówAktualności

Jesteśmy na Facebook'u